x

Alergická reakce

Alergie je přecitlivělost organismu na běžné součásti životního prostředí na imunopatologickém podkladě.

Existují různé projevy jako důsledek téhož problému – u menších dětí často v 1. roce života ekzém, který se postupně s věkem stěhuje do typicky atopických lokalizací (pod krkem, loketní a podkolenní jamky, nad zápěstími), později převažují oční a nosní příznaky (alergická rýma, zánět spojivek), u některých jedinců se rozvine astma.

Po diagnóze alergie následuje obvykle dlouhodobá léčba léky proti alergii (tzv. antihistaminika), ev. se dá zahájit i desenzibilizační léčba (dlouhodobé podávání velmi malých koncentrací alergenu, jehož cílem je navodit imunologickou toleranci alergenu).

Akutní projev alergie pak zahrnuje např. výsev svědivé vyrážky – můžeme podat antihistaminika (např. Dithiaden, Zodac, Zyrtec, Aerius, Fenistil…), současně je vždy nutno popřemýšlet nad tím, co alergickou reakci vyvolalo – např. nový prací prášek, aviváž, novinka ve stravě apod. a poté se možnému alergenu vyhýbat.

Při vystupňované formě alergie mluvíme o tzv. anafylaxi, která může být příčinou akutního ohrožení života – jedná se o kombinované postižení několika tělesných systémů (svědivá vyrážka, otoky v oblasti hlavy a krku, dechové potíže, bolest břicha, průjem, zvracení, kolaps), v těchto případech urychleně voláme RZP, před jejím příjezdem můžeme podat např. 1 tbl. Dithiaden.

Po prodělané anafylaxi vybavujeme všechny jedince perem s adrenalinem – tzv. Epipen.

Objednejte se na PCR test
Nahoru